Niyet Mektubu Nedir ?üksek lisans başvurusu yaparken sizden istenecek belgelerden biri niyet mektubudur. Yüksek lisans başvurusunda önemli bir yere sahip olan niyet mektubu eskiden  yurtdışı başvurularında istenmekteydi  ancak yurtiçi yüksek lisans başvurularında da artık niyet mektubu istenmektedir.  Niyet mektubu yüksek lisans başvurusunda sunacağınız diğer belgelere ek olarak kendinizi en iyi ifade edeceğiniz dokümanlardan biridir. Niyet mektubunun belirli formatları olmakla birlikte genel olarak yüksek lisans başvurusunda bulunan adayın profilinin değerlendirme jürisine sunulmasını amaçlamaktadır.

Yüksek Lisans Başvurusunda Niyet Mektubu Neden Önemlidir ?

Yüksek lisans başvurusu yaparken sizin yazacağınız niyet mektubu, başvuru yaptığınız kurumda başvurunuzu değerlendiren jürinin sizi daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. Çünkü niyet mektubunuzda daha önce almış olduğunuz eğitimleri ve hedeflediğiniz kariyeri derinlemesine anlatabilme imkanına sahip olmuş olacaksınız. Yüksek lisans başvurusu niyet mektubunda jürinin en dikkat edeceği noktalardan biri de yüksek lisans eğitiminiz boyunca ve daha sonrasında çalışmak istediğiniz konu hakkında vereceğiniz bilgidir. Hangi başlığı çalışmak istediğiniz, şimdiye kadar literatürden hangi isimleri okuduğunuz, bunları nasıl yorumladığınız, tezinizin literatüre ne gibi katkılar sağlayacağınız, niyet mektubunuzu zenginleştirecektir. Böylece niyet mektubunuz jürinin yüksek lisans öğrencisi olarak sizi seçmeleri konusunda onları ikna etmenizi sağlayacaktır.

Yüksek Lisans Başvurusunda Niyet Mektubu Nasıl Olmalıdır ?

Yüksek lisans başvurusunda sunacağınız niyet mektubunu doğru bilgilere dayanarak yazmanız çok önemlidir. Yüksek lisans başvurusu niyet mektubu yazımında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:
  • Niyet mektubunda yüksek lisans öğrenci adayının kendini iyi tanıtması gerekmektedir. Niyet mektubuna başlamadan önce kendi profilini not olarak alması, sonrasında hikayeyi bu profile bina etmesi gerekir.
  • Niyet mektubunda aday,yüksek lisans yapmak istediği programına neden başvurmak istediği, daha önce hangi bölümden mezun olduğunu, mezun olduğu bölümü neden seçtiğini ve yüksek lisans eğitimi boyunca hangi konuyu çalışmak istediğini belirtmelidir.
  • Niyet mektubunda aday, yüksek lisans programına başvururken hangi literatürden faydalandığını ve bu literatürü ne yönde kullanmak istediğini anlatmalıdır.
  • Niyet mektubunda daha önce yapılmış olan çalışmalara ve yüksek lisans eğitiminin adaya ne yönde bir katkı yapacağı belirtilmelidir.
  • Niyet mektubunda, yüksek lisans eğitiminden sonra akademik veya profesyonel iş yaşamındaki kariyer hedeflerine yer verilmelidir. 


  • Yüksek lisans başvurusunda kullanılacak olan niyet mektubu örneklerini BURADAN görebilirsiniz.

 
Top