Yeni Nesil Yazar Kasa Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Çevapları


SORU: Akıllı yazarkasa nedir?


CEVAP: Maliye Bakanlığının eylem planı doğrultusunda yazarkasa ve çoklu ortak pos kombinasyonu entegre edilmiş İP tabanlı iletişim yapısı sayesinde sürekli olarak maliye bakanlığı ve bankalar ile veri alışverişi sunan yeni nesil ödeme kaydedici cihazdır.

SORU: Akıllı yazarkasanın özellikleri nelerdir?

CEVAP: Akıllı yazarkasanın en önemli özelliği ÖKC(ödeme kaydedici cihaz) ile POS cihazının bir arada sunumudur. Mükellefler belirli bir ücret karşılığı ÖKC sahibi olabilirken POS cihazını bankalar aracılığı ile temin edebiliyorlardı; ancak belirli şartların imza altına alınması ile birçok maddi prosedürün yükümlülüğünü üzerlerine almak zorun dalardı. Bu sistemin başlaması ile beraber her iki cihaz tek bir elektronik yapı altında toplanıp senkronize bir şekilde mali gözetim altında sorunsuz olarak çalışarak iş yerlerine zaman ve maliyet kazancı sağlayacak; aynı zamanda taşınabilir özelliği sayesinde iş yeri dışında kullanımı mümkün kılacak bir sistemdir. Diğer yandan işyerleri tahsilatlarında bütün bankaların avantajlarını sağlayabileceklerdir. Taşınabilir özelliği ile iş yeri dışına bu avantajların götürülme imkânı olan bir sistemdir.

SORU: Akıllı Yazarkasayı neden almalıyım?

CEVAP:11.04.2012 tarih ve 28261 sayılı resmi gazetede yayımlanan 69 seri No’lu tebliğ uyarınca maliye bakanlığı tarafından ‘’Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar’’ adıyla tanımlanan cihazların taşınması zorunlu özellikleri ile kullanılmasına ilişkin kademeli geçiş sürecine istinaden zorunlu kullanım şartı konulmuştur. Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar sağladıkları avantajların yanında daha kolay ve hızlı bir mali denetim sağlayacak olmasıda bu sistemi gerekli kılmaktadır.

SORU: Şu anda kullandığımız yazarkasaları daha ne kadar kullanabiliriz?

CEVAP: Öncelikli olarak faaliyetlerinde taşınabilir EFT-POS cihazı kullanan mükellefler sektörleri ne olursa olsun 1 Temmuz 2013 tarihi itibarı ile EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanmak zorundalar.1 Temmuz 2013 tarihi itibarı ile eski tip ödeme kaydedici cihazların üretimine izin verilmeyecektir. Tebliğ kapsamında yol kenarı otopark hizmeti veren mükellefler, faaliyetlerinde 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanmak zorunda olacak.

SORU: Yeni Nesil Ödeme Kaydedici cihazı nereden nasıl temin edebiliriz?

CEVAP: Türkiyede yeni nesil ödeme kaydedici cihaz”akıllı yazar kasa’’ sistemleri MT Sistem Yönetim Ve Bilişim Pazarlama Tic. AŞ’nin tarafından VERA DELTA marka ve modeli ile üretilmektedir. Vera yeni nesil ödeme kaydedici cihaz olarak Vera Delta’yı Türkiye ve dünyada ilk ip tabanlı EFT-POS özellikli yazarkasa olarak üretip tüketicilerin kullanımına sunan ilk firmadır. Vera Delta için Türkiye’nin tüm bölgelerini kapsayacak şekilde oluşturmuş yaygın satış ve teknik servis ağına sahiptir. Bölgenize bağlı bayilerden temin edebileceksiniz. İzmir ve bölgelerinde siz değerli müşterilerine hızlı ve güvenilir bir şekilde hizmet vermek adına Kayra Teknik tüm ihtiyaç ve taleplerinizde sizler ile olacaktır.

SORU: İşletmemde birden fazla seyyar pos cihazı bulunmasına rağmen bir tek yazarkasam mevcuttur, yeni uygulamada kaç adet cihaz almam gerekiyor.


CEVAP: Yeni dönemin başlaması ile işletmesinde taşınabilir EFT-POS cihazı bulunduran işletmeler yeni nesil akıllı yazarkasa kullanmaları gerekmektedir. İşletmenizde kullandığınız taşınabilir EFT-POS cihazları yerine artık yeni nesil akıllı yazar kasa kullanacaksınız. Bu sistemde tek bir cihaz üzerinden hem satış yapabilecek hem de yaptığınız satışın fişini aynı cihaz üzerinden kesebileceksiniz. Ayrıca bu işlemler anlık olarak maliye bakanlığı tarafından kayıt altına alınıyor olacağından işletmenizin denetimide anlık olarak sağlanmış olacaktır.

SORU: İşyerimde sabit pos cihazı kullanmaktayım mevcut yazarkasamı değiştirmek istiyorum yeni nesil yazarkasa alabiliriyim?

CEVAP: Tabii alabilirsiniz. Halen mevcutta kullanılan klasik yazarkasalar mali hafızaları dolmasa bile 31.12.2015 tarihine kadar kullanılabilecekleri için bu tarih öncesinde gereksinim duyan tüm işletmeler klasik yazarkasa üretiminin31.12,2012 durması sebebi ile sadece yeni nesil akıllı yazarkasalardan faydalana bilecekledir.

SORU: İşyerimde pos cihazı kullanmıyorum yine de bu yeni nesil yazarkasayı almak zorunda mıyım?

CEVAP: Cihazınızı 31.12.2015 tarihine kadar kullanabilirsiniz ancak oluşturulan yeni mali sistemin gereksinimleri doğrultusunda pos cihazı kullanmasanız bile işletmenizde yaptığınız satışların elektronik ortamda denetlene bilmesi için yeni nesil İP tabanlı yazar kasa pos sistemine sahip olmanız gerekmektedir.

SORU: Pazarlama sektöründe faaliyet gösteriyorum çalışırken yanımda beş bankanın beş adet seyyar pos cihazını taşımaktayım yeni uygulama ile beş banka ile çalışmak için beş adet akıllı yazarkasamı almalı mıyım?

CEVAP: Hayır. Sadece bir adet Vera Delta Akıllı Yazarkasa pos edinerek tüm bankalar ile çalışma imkânına sahip olup aynı zamanda yazarkasa işlemlerinizde tek cihaz üzerinden sorunsuzca karşılarsınız. Böylelikle müşterilerinize sunacağınız ödeme alternatifleri artar. Her banka için ayrı cihaz taşımadan tekbir cihaz üzerinden hem tahsilat işlemlerinizi hem mali işlemlerinizi sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz.

SORU: Şu anda kullandığımız sistemde yazarkasa arızasında ilgili servisin, pos cihazının arızasında ilgili bankanın servis numarasını arayarak yardım alabiliyoruz. Akıllı yazar kasa vera deltada bu durum değişecek mi?


CEVAP: Evet. Vera deltada her iki sistem tek bir kombinasyon içerisinde olduğu için cihaz ile ilgili her soru ve arıza bildiriminiz için sadece teknik destek numaramızı aramanız yeterlidir. Bulunduğunuz bölgedeki servis noktasından bir ekip en kısa sürede sizlere ulaşacaktır.

SORU: Akıllı Yazarkasa Vera Deltanın kullanılamayacak şekilde arızalanması veya hasar görmesi durumunda ne yapacağız?

CEVAP: Servis numaramızı arayarak arıza kaydınızın oluşturulmasından sonra size en yakın bölge servisi ulaşarak cihazınızı inceleyecektir. İnceleme sonucunda cihazın arızasının yâda hasarının cihazın bulunduğu noktada giderilemeyeceği tespit edildiğinde cihazınız onarım için teknik servis tarafından teslim alınacak ve cihazınızın onarımı sırasında kullana bilmeniz için size ait tüm bilgilerin üzerine aktarılmış olan yedek cihaz sizlere teslim edilecektir.

SORU: Eski yazarkasalarımızda kullandığımız kâğıtları VERA DELTA içinde kullanabilecek miyiz?

CEVAP: Evet kullanılabilecek. VERA DELTA standart pos ve yazar kasa rulosu (termal kâğıt) kullanabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

SORU: VERA DELTA ‘da tüm gsm sağlayıcıların hatlarını kullanabilir miyiz?

CEVAP: VERA Delta Turkcell 3G alt yapısı ile çalışabilmektedir.

SORU: Yeni nesil akıllı yazar kasa kullanırken cihazı kullanabilmek için GSM yâda ADSL hat bulundurmak zorunda mıyım?


CEVAP: Oluşturulan yeni sistemde akıllı yazarkasaların mali denetim için veri gönderimi sağlaması gerekli olduğu için cihazınızın gereksinimi olan(GSM, ADSL)hat sistemini kullanmak gereklidir. Ayrıca pos kombinasyonu içinde iletişimin sağlanabilmesi için gerekli hat sistemi kullanılmalıdır.

SORU: İş yerimdeki sabit pos cihazlarını ADSL hat üzerinden kullanmaktayım. Akıllı yazarkasa pos sisteminde ADSL üzerinden kullanmam mümkün mü?


CEVAP: VERA Delta’nın sabit kullanımlar için dizayn ettiği modeli İP tabanlı iletişim yapısı sayesinde iş yerinizde ADSL üzerinden daha hızlı olarak kullanarak mevcut sisteminizde olduğu gibi telefon hattına bağlı kalmayarak daha ekonomik kullanım sağlamış olursunuz.

SORU: Yeni nesil yazarkasa kullanmaya başladığımda muhasebeci ile çalışmayacak mıyım?

CEVAP: Vera delta maliye bakanlığına online bilgi aktaran bir sisteme sahiptir. Tüm satışlarınız kayıt altına alınıyor olacaktır ancak firmanızın muhasebesel gereksinimleri her zaman olacaktır.

SORU: Seyyar pos cihazı kullanıyorum. Bulunduğum bölgenin bazı noktalarında pos cihazım bağlantı kuramıyor ve tahsilat yapabilmek için daha uzak bir noktaya gitmek zorunda kalıyorum. Bu ve benzeri bağlantı sorunlarını Vera Delta’da yaşarmıyım?

CEVAP: Mevcut kullanımınızda bulunan klasik taşınabilir pos cihazı banka ile haberleşmesini GPRS sistem üzerinden sağlar. Bu bağlantı sistemi her noktada performanslı bir iletişim sağlayamamaktadır. Vera Delta bankalar ve maliye sistemi ile haberleşmesinde 3G üzerinden sağlamaktadır. Vera Delta teknolojik gelişmenin bir gereksinimi olan 3G sistemi ile çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde bağlantı kurarak siz değerli kullanıcılarına sorun yaşatmadan en kısa sürede işleminizi tamamlayıp zamandan da tasarruf etmenizi sağlamaktadır.

SORU: Seyyar pazarlama yapmaktayım. Sabit iş yeri adresim bulunmuyor. Adres olarak evimi göstermekteyim. Mevcut sistemde yazar kasa yerine el faturası ve seyyar pos cihazı kullanıyorum. Akıllı yazarkasa sistemi kullanmam gerekiyor mu?


CEVAP: Evet kullanmanız gerekli. Akıllı yazar kasaların en önemli özelliği ÖKC(ödeme kaydedici cihaz)ve pos cihazının bir arada bulunmasıdır. Akıllı yazarkasa vera delta ile tahsilat ve mali işlemlerinizi sorunsuzca yerine getirip tüm satışlarınızın mali sistem üzerinden incelenmesini sağlamış olacaksınız.

SORU: Seyyar pos cihazı kullanıyorum. Mevcut sistemde cihazım arıza yaptığında arızanın giderilebilmesi için cihazı iş adresimde bırakmak zorunda kalıyorum. Akıllı yazarkasa pos sisteminde bu sorun devam edecek mi?

CEVAP: Akıllı yazar kasa VERA Delta’nın Türkiye’nin her yerinde yaygın satış ve servis ağı bulunmaktadır. Arıza beyanınızda çalışma şartlarınızı ve cihazınızı götüreceğiniz bölgeleri belirtmeniz durumunda servis kaydınızın açılmasından sonra bağlı bulunduğunuz(adresinize yakın servis)noktadaki teknik servis; size ulaşılabilecek noktalar için sizinle görüştükten sonra ilgili noktalara bilginizi vererek sizlere ulaşılması için organizasyonu sağlayacaktır.

SORU: Akıllı yazar kasa sisteminde eski sistemde olduğu gibi mali hafıza olacak mı?

CEVAP: Evet olacak. Yeni nesil akıllı yazarkasa pos sistemlerinde yayımlanan teknik kılavuzda asgari 10 yıl olup belirlenen kapasitenin dolmasından itibaren en az 5 yıl içerisindeki veriyi saklaması gerektiği belirtilmiştir. VERA DELTA 20 yıllık mali hafıza kapasitesi ile beklentiler üstünde kalarak piyasanın en çok talep edilen markası olmaya adaydır.

SORU: Market işletmecisiyim kasalarımda barkod okuyucu sistem mevcut yeni nesil akıllı yazarkasa VERA DELTA da barkod okuyucu sistem kullanabilecek miyiz?
CEVAP: Kullanabileceksiniz VERA DELTA barkod okuyucu sistem ile kullanılabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

SORU: İşletmemde 1000’den fazla ürün satışı yapmaktayım. Mevcut kullandığım yazar kasa sisteminde bu ürünlerin fiyatlarını cihaz üzerine girebiliyor ve güncellemesini sağlıyorum. Bu özelliği yeni nesil akıllı yazar kasalarda bulunacak mı?


CEVAP: Yeni Nesil Akıllı Yazarkasa VERA Delta’da PLU(Fiyat Hafızası) 5000 adettir. Mevcut kasanızdaki özelliği daha kapsamlı olarak VERA Delta’da kullanabileceksiniz.

SORU: Yeni Nesil Akıllı Yazarkasa sisteminde tüm kartlı işlemler kayıt altına alınabileceği gibi nakit olarak yapılan işlemlerde kayıt altına alınacak mı?

CEVAP: İşletmeler tüm satış türleri için(nakit-kartlı) yazar kasa fişi kesmekle yükümlüdürler. Yeni nesil akıllı yazar kaşarlarda kartlı satışların bilgileri, mali bilgiler ile eşleştirilerek maliye bakanlığına aktarılıyor olacak. Aynı zamanda nakit satışlar için kesilen fişlerinde mali bilgileri online olarak maliye bakanlığına aktarılıyor olacaktır.

SORU: Neden Akıllı Yazarkasa sistemine geçiliyor?

CEVAP: Ekonomi koordinasyon kurulunun direktifleri doğrultusunda gelir idaresi başkanlığı tarafından hazırlanan kayıt dışı ekonomi ile mücadele eylem stratejisi planı doğrultusunda akıllı yazar kasa pos sistemine geçilmesi uygun görülmüştür. Sistemin ana amacı vergi kaçaklarını önleyip; adil olarak düzenli kayıtlar tutulmasını sağlamak ve daha az maliyet ile sürekli mali kontrolü sağlamaktır. Diğer yandan tüm bankaların pos yapısı bir araya toplanıp iş yerlerinde pos cihazı bulunduran tüm işletmelerin daha fazla satış alternatifi sağlamalarıdır. Bankalar tarafından pos cihazlarına uygulanan masraf kesintilerinin ortadan kaldırıp işletmelerin gelirinin artmasını hedeflenmektedir. Aynı zamanda tüm bankların pos cihazlarına ayırdığı yüksek maliyetli bakım onarım masraflarını minimum seviyeye düşürerek daha fazla pos cihazı kullanıcısı sağlayıp mevcut kredi kartı kullanım oranını en üst seviyeye getirmektir.

SORU: Akıllı Yazarkasalar ile ilgili olarak teknik ve yasal detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?

CEVAP: www.maliye.gov.tr ve www.gib.gov.tr adreslerinden yasal bilgilere ulaşabilir. Akıllı yazar kasa pos sistemleri ve Akıllı yazar kasa pos VERA DELTA ile ilgi tüm bilgilere ve aynı zamanda yasal bilgilerin bir arada sunumlarına sitemiz www.kayrateknik.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

SORU: Yeni nesil akıllı yazarkasa pos VERA Delta’yı neden tercih etmeliyim?


CEVAP:VERA Delta, Mt Sistem Tic. A.Ş tarafından dünyada ilk üretilmiş İP tabanlı EFT Pos özellikli Yazar Kasadır. Maliye bakanlığı 2008 Kayıt Dışı Ekonomi ile mücadele stratejisi eylem planı referans alınarak geliştirilmiştir. Vera Delta Visa ve Mastercard sertifikasyonuna sahiptir. Ayrıca EMV Chip ve Pin sistemi ile temaslı, temassız kredi kartın uygulamalarına sahiptir. NFC diye adlandırılan yeni nesil temassız ödeme tiplerinin tümünü desteklemektedir. VERA DELTA ödeme kaydedici cihaz sistemini ve ödeme noktası sistemini kendi bünyesinde kombine etmiş birçok teknolojik üstünlüğe sahip bir elektronik yapıdır. İP iletişim yapısı ile tüm işlemlerin sistemin gereksinimi doğrultusunda maliye bakanlığı veri tabanına aktarımını sorunsuz olarak sağlayacak Türkiye’nin ilk akıllı yazarkasa pos sistemidir.

SORU: Akıllı yazarkasa pos sisteminde kartlı ödeme alındığında sadece tek bir nüsha olarakmı çıktı alınacak?

CEVAP: Akıllı yazarkasa VERA DELTA kartlı işlem alındığında yazarkasa fişi,pos slip’i olarak iş yeri nüshası ve müşteri nüshası olarak toplamda üç nüsha vericektir.Ancak ÖKC kılavuzunda uygulama ile ilgili olarak yapılacak değişiklikler doğrultusunda bu durum değişiklik gösterebilir.

SORU: Yeni Nesil Akıllı Yazarkasa Pos sisteminde Bankaların iş yerlerine uygulayacağı şartlar nasıl oluşacaktır?

CEVAP: Mevcut şartların uygulanması ya da yeni şartların uygulanması tamamen bankaların çalışma koşullarına bağlı olacağı için mükelleflerin konu ile ilgili olarak detaylı bilgileri çalışmakta oldukları şubeler tarafından sağlanacaktır.

SORU: Akıllı yazarkasa pos sisteminde çalışılacak bankalar hangileridir?

CEVAP: Akıllı yazarkasa pos sistemi tüm bankaları desteklemektedir. Ancak geçiş aşamasında bankaların bu sürece uymaları belirli zaman aralıklarında kalabilir. Başlangıçta Denizbank A.Ş akıllı yazar kasa pos VERA Delta ile çalışmakta olan ilk banka statüsündedir.

SORU: Akıllı Yazarkasa Vera Delta güvenli alış veriş için hangi sistemleri kullanıyor?


CEVAP: Akıllı Yazar Kasa Vera Delta: DES, TripleDES, RSA, AES,şifreleme,Master/session ve DUKPT key yönetimi ve PCI 3.1 onaylı güvenlik sistemlerine sahiptir.

SORU: Akıllı Yazarkasa Vera Delta’da klasik Pos cihazlarında kullanılan pinpad ve paypass aparatları kullanılabilecek mi?

CEVAP: Akıllı Yazar Kasa Vera Delta tanınabil ve ergonomik yapısı sayesinde gerektiğinde klavyesi üzerinden şifre girilebilmesi için müşteriye uzatılabilir. Ancak sabit kullanımlarında gerekli görüldüğü takdirde pinpad aparatı ile kullanılabilir. Paypass(temassız kredi kartı) uygulamaları için klasik poslarda olduğu gibi herhangi bir aparat takılmasına gerek yoktur paypass algılama sistemi cihaz kombinasyonu içerisinde olması nedeni ile paypass özellikli kart vera delta üzerine yaklaştırıldığında tahsilat gerçekleşmektedir.

SORU: Akıllı Yazarkasa Pos sisteminde pos cihazlarında olduğu gibi gün sonu yapılacak mı? z-raporu ve gün sonu raporu beraber olarak mı alınmalı?

CEVAP: Akıllı Yazar Kasa sisteminde kullanılacak pos sistemin de gün sonu yapılacaktır. Gün sonu işlemi işletmenin tercihine gün içerisinde birden fala yapılabilir. Bankaların kendi sistem yönetimleri içerisinde farklılık gösteren otomatik gün sonu uygulaması akıllı yazar kasa pos sistemlerinde yine bankaların tanımlayacağı zamanlarda gerçekleşicektir. Akıllı yazar kasa sisteminde z raporu kapanış sonrası sadece bir defa olmak üzere alınacaktır.

SORU: Akıllı yazarkasa sisteminde yabancı kredi kartları kullanılacak mı?
CEVAP: Evet kullanılacaktır. Akıllı Yazar Kasa Vera Delta tüm dünyada geçerli olan Visa ve Mastercard sertifikasyonları sayesinde tüm dünyada kullanılmakta olan kartlardan tahsilat gerçekleştirebilecek yapıdadır.

SORU: Akıllı yazarkasa pos sisteminde tüm kredi kredi kartları geçerli olacak mı?

CEVAP: Akıllı yazar kasa Vera Delta Visa ve Mastercard sertifikasyonuna sahiptir. EMV Chip ve Pin sitemi ve temaslı-temassız kredi kartı uygulamaları ile NFC temassız güncel ödeme seçeneklerine sahiptir.

SORU: Akıllı Yazarkasa Pos sistemine geçildiğinde pos cihazı talebi için önce banka ile mi görüşmeliyiz?

CEVAP: Akıllı Yazar Kasa Pos Vera Delta’yı satın aldıktan sonra çalışmak istediğiniz bankalar ile görüşmeniz yeterli olacaktır.

SORU: İşletmemde kullandığım ortak pos cihazında belirli bankalar ile çalışabiliyorum. Akıllı Yazar Kasa Vera Delta’ya sahip olduktan sonra farklı bankalar ile çalışabilecek miyim?

CEVAP: Akıllı Yazar Kasa Vera Delta ile belirli banka ortaklıkları ile çalışmak zorunda kalmayıp dilediğiniz banka ile çalışabilirsiniz.

SORU: İşletmem turizm sektörüne hizmet vermektedir. Akıllı Yazar Kasa Pos sisteminde yabancı kartlardan aldığımız ödemelerde için herhangi bir değişikli olacak mı?

CEVAP: Hayır. Mevcut sistemde kullanmış olduğunuz sistem Akıllı Yazar Kasa Vera Deltayı kullanımız içinde devam edecek. Vera deltanın İP iletişim yapısı sayesinde kartın bağlı bulunduğu bankadan onay alma süreci çok daha hızlı olacağı için müşterilerinize hızlı ve konforlu hizmeti sunmanın keyfini yaşayacaksınız.

SORU: Yeni nesil Akıllı Yazarkasa sisteminde mail order tahsilat yapabilecek miyiz?


CEVAP: Mail order ödeme sistemleri bankaların uygun olan müşterilerine sağladığı bir ödeme sistemidir. Çalıştığınız bankanın işletmenize yetki vermesi ile Akıllı Yazar Kasanız Vera Delta üzerinden mail order tahsilat yapabilirsiniz.

SORU: Akıllı yazarkasaların kullanımına ne zaman başlanacak?

CEVAP:2013 yılından itibaren isteyen mükellefler VERA Delta’ya sahip olabileceklerdir. İş yerinde EFT – POS (mobil) cihazı bulunduran mükellefler mevcut sistemlerini 1 Temmuz 2013 yılına kadar kullana bilecekler. Klasik yazarkasa üretimi 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren son bulacağı için bu tarihten sonra akıllı yazar kasalar satışta olucaktır.31 Aralık 2015 tarihinden itibaren akıllı yazar kasa kullanımı zorunlu olacaktır.

SORU: Akıllı Yazarkasa Vera Delta seyyar kullanımında para çekmecesi mevcut olacak mı?

CEVAP: Akıllı Yazar Kasa Vera Delta’nın ekipmanları arasında sabit kullanımlar için daha uygun olabilecek şekilde para çekmecesi mevcuttur. Para çekmecesi sabit bir aparat olmayıp seyyar kullanımda cihaz üzerinden ayrılabilmektedir.

SORU: Rent a car firması işletmekteyim. Akıllı yazar kasa pos sistemine geçildiğinde ön provizyon işlemlerinin uygulanmasında herhangi bir değişim olacak mı?

CEVAP: İşletmenizde kullanacağınız Vera Delta Akıllı Yazar Kasanız bankanızdan Ön Provizyon yetkinizi aldıktan sonra müşterilerinize ön provizyon işlemi uygulayabilirsiniz.

SORU: Akıllı yazar kasa pos sistemlerinde cihazı kullanmadığımız zamanlar içerisinde gün sonu raporu ve z-raporu almak zorunda mıyız?


CEVAP: Satış yapmadığınız ya da çalışmadığınız günler için Pos kısmından gün sonu ve yazar kasa kısmından Z-raporu almanıza gerek yoktur.

SORU İşletmemde KDV oranları farklı ürünler satmaktayım akıllı yazar kasalarda farklı oranları cihaz üzerine girebiliyor muyuz?

CEVAP: Her bir Kısıma farklı KDV ataması yapılarak toplam 8 ayrı KDV oranı girilebilir

SORU: Akıllı yazar kasa pos sisteminde cihazın mali hafıza ömrünün dışında bir kullanım ömrü varmıdır?

CEVAP: Akıllı Yazar Kasa VERA DELTA için teknik servis tarafından arıza müdahaleleri gerçekleştirilmesi ve bakımlarının yapılması sağlandığı takdirde bir ömür sınırlaması yoktur.

SORU: Akıllı yazar kasa pos sistemlerinde kredi kartı ile bankaların kampanyaları dışında taksitli alışveriş imkânı sağladığımız satışlarda bankaların iş yerlerine uyguladığı komisyon farklarını pos kısmı hesaplayabilecek mi?

CEVAP: Bu özellik klasik pos makinalarında standart olmamakla beraber akıllı yazar kasa pos sistemlerinde de standart olmayacaktır. Bunun nedeni her bankanın pos cihazında kendisine ait bir menü ve komisyon oranları kullanmasından kaynaklanmaktadır. Fakat Vera Yazarkasa bu ve benzeri konularda geliştirilebilir özelliklere açık bir yapıya sahiptir.

SORU: Yeni nesil akıllı yazar kasa pos sistemine geçildiğinde cihazın pos kısmını kullanmak zorunlu mu olacak?


CEVAP: POS kullanımı işletmelerin tahsilatları ve pazarlama stratejileri için bir alternatif olup iş yerinin seçimine bağlıdır. Zorunluluğu yoktur.

SORU: Akıllı yazar kasa pos sisteminde yanlış yapılan işlemlerin iptali ve düzeltmesi yapılabilecek mi?

CEVAP: Akıllı Yazar Kasa Pos VERA Delta’da pos (tahsilat) kısmında yapılacak iptal işlemi gün sonu yapılmadan müşteriye ait kart ve müşteri slipi teslim alınarak yapılabilir. Gün sonu yapılmış ise bankadan cihaza ait iade kısmını yetkisi açtırılarak ya da hatalı yapılan slipin bankaya fakslanması sağlanarak iade işlemi gerçekleşmiş olur. Hatalı kesilmiş yazar kasa fişi teslim alınıp iptal edildikten sonra uygun bilgiler ile yenisi düzenlenir ve ilgili vergi dairesine konu hakkında dilekçe ile bilgi verilir. Yanlış kesilen fiş gerektiğinde ibraz edilmek üzere muhafaza edilir.

SORU: Akıllı yazar kasa pos sistemlerini kimler kullanacak? Kullanma mecburiyeti için süre var mıdır?

CEVAP: Yeni nesil akıllı yazar kasa pos sistemine kademeli bir geçiş sistemi uygulanacağı için ilk etapta tüm meslek gruplarına zorunlu olmasa da 31 Aralık 2015’ten itibaren kanunlar çerçevesinde belirlenmiş; Satışı yapılan malları aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar dışındaki kimselere satan veya aynı kimselere hizmet veren yani perakende satış yapan birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ve benzeri tüm mükelleflerin akıllı yazar kasa bulundurması gerekli olacaktır. Mevcut kanun hükümleri doğrultusunda; Yeni işe başlayan ve sonradan mecburiyet kapsamına giren mükelleflerin ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetleri işe başlama ve mecburiyet kapsamına girme tarihinden itibaren 30 gündür. Bu süre, kalkınmada birinci ve ikinci derecede öncelikli yörelerdeki faaliyetleri ile ilgili olarak 60 gün olarak belirlenmiştir. İsteğe bağlı olarak ödeme kaydedici cihaz alan mükelleflerin bu cihazları kullanma mecburiyetleri cihazları aldıkları tarihten itibaren 30 gün içinde başlamaktadır.

SORU: Akıllı Yazar Kasa Pos sisteminde verilen satış fişlerinde bulunması gereken bilgiler nelerdir?

CEVAP: Mevcut olarak kullanılan klasik yazar kasalarda; satış fişini veren kişi veya kuruluşun adı ve soyadı veya unvanının, adresinin, bağlı bulunduğu vergi dairesi ve hesap numarasının, satılan malların cinsi ve bedellerinin, vergili olup olmadıklarının ve bunlara ait toplamların, müteselsil fiş numarasının, işlem tarihinin, cihazın onaylandığını gösterir sembolün ve cihaz sicil numarasının bulunması gerekmektedir. Akıllı yazar kasa pos sisteminde maliye bakanlığının gerekli görmesi durumunda yeni uygulamalar ve alternatif seçenekler uygulanabilir.

SORU: Yeni Nesil Akıllı Yazar Kasa pos sisteminde çıkan fiş veya pos slipi kısımlarındaki bilgiler aynı mı olmalıdır. İş yeri levha ismi bu belgelerde zorunlu mudur?

CEVAP: Mali yükümlülükler doğrultusunda belirlenmiş olan standart bilgiler fişlerin üzerinde bulunması zorunludur. POS slip bilgileri bankaların üye iş yerlerine tanımladıkları terminaller üzerinden sağlandığı için vergi levha bilgileri göz önünde bulundurularak unvan kısmındaki bilgiler ile beraber adres ve telefon bilgileri, üye iş yeri numarası, terminal numaralarının slip üzerinde görülmesi gerekmektedir. İş yerinin levha ismi ticari unvanı ile aynı değilse fiş kısmında ve slip kısmında görülmesi iş yerinin isteğine bağlıdır.

SORU: Mevcut kullandığımız yazarkasalar akıllı yazar kasa pos sistemine uyumu sağlanabilir mi?

CEVAP: Teknik ve teorik olarak bu mümkün değildir. Akıllı yazarkasa pos sisteminin bir araya getirilmesi teknolojik olarak birçok değişim ve uygulama ile gerçekleşmiştir. Mevcut kullanımda olan yazar kasa ve pos sistemleri bunu desteklememektedir.

 
Top